Έκτακτο πρόγραμμα για 2/2/2024

Το Ωρολόγιο πρόγραμμα της Παρασκευής, 2/2/2024, λόγω απουσίας εκπαιδευτικών, διαμορφώνεται ως εξής:

Ο Διευθυντής

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έκτακτο πρόγραμμα για 2/2/2024

Λειτουργία των σχολείων στις 30/1/2024- Τηλεκπαίδευση

Λόγω της επερχόμενης αυριανής κακοκαιρίας το σχολείο θα παραμείνει κλειστό, σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου Διονύσου. Τα μαθήματα της ημέρας θα γίνουν με τηλεκπαίδευση, μέσω της εφαρμογής webex.

Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:

Οι σύνδεσμοι των αιθουσών των καθηγητών έχουν αναρτηθεί εδώ.

Το ωράριο των μαθημάτων είναι:

Ο Διευθυντής

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λειτουργία των σχολείων στις 30/1/2024- Τηλεκπαίδευση

Πρόγραμμα Ενισχυτικής διδασκαλίας

Το πρόγραμμα της Ενισχυτικής διδασκαλίας από 15/1/2024 είναι το ακόλουθο:

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Ενισχυτικής διδασκαλίας

Καλά Χριστούγεννα!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλά Χριστούγεννα!

Διδακτικό προσωπικό

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διδακτικό προσωπικό

Έναρξη ενισχυτικής διδασκαλίας

Για τον προγραμματισμό και την πραγματοποίηση των μαθημάτων της ενισχυτικής διδασκαλίας καλούνται οι γονείς των μαθητών/τριών του σχολείου που επιθυμούν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν όλα ή κάποιο/α από τα μαθήματα αυτά να υποβάλουν την αίτηση που επισυνάπτεται στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου (mail@gym-kryon.att.sch.gr) , έως 14/11/2023 .

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας: Για την πρώτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο έντεκα (11) ώρες. Για την δεύτερη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες. Για την τρίτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Ο σκοπός: Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης, με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Η αίτηση του γονέα:

Το σχετικό ΦΕΚ:

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη ενισχυτικής διδασκαλίας

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Η εκδήλωση

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Δείτε το σχετικό άρθρο:

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Πράξη Αλληλεγγύης

Τα υλικά για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας και πυρόπληκτους του Έβρου που συγκεντρώθηκαν στο σχολείο, ως πράξη αλληλεγγύης των μαθητών μας και των οικογενειών τους, παραδόθηκαν στις 20/9/2023, με ιδιωτική πρωτοβουλία, στο Δημοτικό Σχολείο Παλαγίας Έβρου (η γραφική ύλη) και στη Συντονιστική Επιτροπή Κατοίκων Πλημμυροπαθών Χωριών Καρδίτσας- Τρικάλων (τα υπόλοιπα).

Θερμά συγχαρητήρια στους γονείς και στους/ις μαθητές/τριές μας για την από καρδιάς υποστήριξή τους στους δοκιμαζόμενους συμπατριώτες μας!

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Εκφράζοντας έμπρακτα την αλληλεγγύη της σχολικής μας κοινότητας στους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας και πυρόπληκτους του Έβρου συγκεντρώνουμε στο σχολείο έως την Παρασκευή, 15/9/2023, τα παρακάτω είδη:

Α. ΕΙΔΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ & ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ : ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΥΓΡΑ,  ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΑ, ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ, ΧΑΡΤΙ ΚΟΥΖΙΝΑΣ, ΥΓΡΑ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ, ΠΑΝΕΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ- ΑΝΗΛΙΚΩΝ

Β. ΤΡΟΦΙΜΑ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ: ΓΑΛΑ ΕΒΑΠΟΡΕ, ΓΑΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ, ΛΑΔΙ, ΖΑΧΑΡΗ, ΚΑΦΕΣ

Γ. ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ: ΚΑΛΤΣΕΣ-ΕΣΩΡΟΥΧΑ (μόνο καινούργια), ΒΡΕΦΙΚΑ & ΠΑΙΔΙΚΑ ΡΟΥΧΑ (μπουφάν, φούτερ, τζιν παντελόνια σε τσάντες ή κουτιά- να αναγράφεται τι ακριβώς περιέχουν, ηλικία και  μέγεθος), ΠΑΠΛΩΜΑΤΑ, ΥΠΝΟΣΑΚΟΙ, ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ, ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΜΑΞΙΛΑΡΟΘΗΚΕΣ, ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΩΝ, ΠΑΙΔΙΚΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ (λυμένα- πακεταρισμένα)

Δ. ΥΠΟΔΗΣΗ: ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ, ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ (καινούργια ή σε άριστη κατάσταση)

Ε. ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΙΔΗ: ΤΣΑΝΤΕΣ, ΚΑΣΕΤΙΝΕΣ, ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ.

Μαζί με αυτά στέλνουμε και κάρτες με ευχές, ζωγραφιές και μηνύματα στους μικρούς και μεγάλους φίλους μας στα χωριά της Θεσσαλίας και στον Έβρο.

*Συντονισμός: κ. Στέφανος Γανωτής, Καθηγητής Γαλλικών.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πράξη Αλληλεγγύης

Αγιασμός

Ο  Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα γίνει τη Δευτέρα, 11 Σεπτεμβρίου 2023, ώρα 09:45.

Καλούμε σ’ αυτή την τελετή  τους μαθητές/τριες του σχολείου, καθώς και τους γονείς τους.

Η διανομή των σχολικών βιβλίων θα γίνει από την Τρίτη, 12 Σεπτεμβρίου 2023, σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δοθούν.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγιασμός